BETÖRÉSMENTES SZÉP NAPOT KÍVÁNOK ÖNNEK !
Engedje meg, hogy egy-két hasznos információval segítsem Önt, amennyiben cilinderes zárbetétet, vagy más néven hengerzárbetétet szeretne vásárolni, mire is kell figyelnie, hogy biztosan az igényeinek megfelelő terméket vásároljon.
Joggal gondolhatnánk, hogy egy zárbetét kiválasztása, megvásárlása egyszerű dolog.
Na nem kell megijedni, azért ha nem is egyszerű, de azért nem is túl bonyolult, csupán egy-két fontos információt kell ismernünk ahhoz, hogy jól tudjunk dönteni.Senki sem úgy születik, hogy minden információ birtokában legyen, egy pár évvel ezelőtt én is teljesen tudatlan voltam ezen a területen, ezért is született meg bennem a gondolat, hogy ha valaha lehetőségem nyílik rá, akkor szívesen megosztom tapasztalataimat, ismereteimet azokkal, akik szintén „tudatlanok” egyenlőre a zárbetétekről alkotott ismereteik területén.
Akkor kezdjük!
A bejárati ajtóban használt zárbetét a lakás első számú védelmi vonala!
Egyáltalán nem mindegy, hogy mennyire nehezítjük meg az esetleges rossz szándékkal közeledők dolgát
A legfontosabb tudnivalók:
- a zárbetét mérete
Kiszerelés nélkül egyszerűen megmérhető, az alábbiak szerint:
Tehát van egy „A” és egy „B” méretünk a kettő adja meg a zárbetét hosszát az ajtóra felszerelt védőpajzs (takarólemez) vastagságával együtt. Ha az „A” és „B” egyenlő hosszúságú akkor szimmetrikus, ha eltérő hosszúságú akkor aszimmetrikus zárbetétről beszélünk.
FIGYELEM! az ajtó külső oldalán a védőpajzs síkjától 2 mm-nél jobban ne lógjon ki a zárbetét, mert akkor speciális szerszám segítségével könnyen el lehet törni. (zártöréses betörés egyik leghatékonyabb védekezési formája a helyes méretválasztás)A zárbetétek méretei 5 milliméterenként változnak, ez segíti a helyes méret kiválasztását. Inkább a védőpajzs síkjától befele legyen a zárbetét vége, mint hogy 2 mm-nél jobban kilógjon. A belső oldalon ennek nincs nagy jelentősége.
-A zárbetét tulajdonságai:
Ha már pontosan tudjuk a szükséges zárbetét pontos méretét, akkor már csak azt kell eldöntenünk, hogy milyen tulajdonságú, milyen biztonsági fokozatú zárbetét fog az igényeinknek megfelelni.Mint sajnos tudjuk nincs ellophatatlan autó, feltörhetetlen széf, így feltörhetetlen zárbetét sincs, a rossz szándékkal közeledő dolgát csupán megnehezíteni lehet.
A lényeg, hogy mi magunk megtegyünk mindent annak érdekében, hogy megfelelő biztonsági fokozatú zárral szereljük fel lakásunk, irodánk bejárati ajtaját. Ez azt jelenti, hogy legalább középkategóriás, MABISZ minősítéssel rendelkező zárbetétet vásároljunk.
Ha mindezek ellenére megtörténik a baj, akkor fizessen a biztosító. (természetesen ha van biztosításunk)A besurranó tolvajok ellen a kisebb tudásszintű zárbetétek is elegendő védelmet nyújtanak, de a profik ellen már komolyabb zárbetétre van szükségünk. A bejárati ajtón való behatoláshoz általában kevés idő áll a betörő rendelkezésére, ezért ha látja, hogy bonyolultabb zárral kerül szembe, akkor általában más gyenge pontot keres, így máris elértük azt a szándékunkat, hogy a zárbetétünk megvédte otthonunkat az illetéktelen látogatóktól.
Természetesen figyeljünk az arányokra is. Egy egyszerű, olcsó bejárati ajtóhoz ne vegyünk 30 ezer forintos zárbetétet, mert úgy járhatunk, mint a fenti képen. A zár ugyan megvédett bennünket, de egy jól irányzott rúgás mégis megoldotta a bejutást.Az sem jó megoldás, ha van egy drága, igazán biztonságos bejárati ajtónk, s ebben egy egyszerű 10 másodperc alatt kinyitható zárbetét van beszerelve.
Tehát nézzük hogyan csoportosíthatjuk a zárbetéteket:
Normál zárbetét (alacsony árkategória)
> kivitel szerint lehet:
bronz, nikkelezett, kétoldali betét, félbetét, belső forgatógombos zárbetét
kétoldali betét = szimmetrikus, aszimmetrikus
félbetét = csak egy oldalon zárható rövid méretű zárbetét
belső forgatógombos = belülről forgatógombbal működik
> kulcsporil szerint lehet:
vágott (fogazott), fúrtpontos (vízszintes kulcsvezetés)
> funkció szerint lehet:5 csapos, egyszerű nyitás-zárás általában védelem nélkül,
de már lehetséges alapfokú védelemként fúrásvédelem is.
Azonos kulcsnyitású lehetőség. (több zárat azonos kulccsal lehet nyitni)
Biztonsági zárbetét (középkategória tudásban és árban)
> kivitel szerint lehet:bronz, vagy nikkelezett, kétoldali betét, félbetét, belső forgatógombos zárbetét
kétoldali betét = szimmetrikus, aszimmetrikus
félbetét = csak egy oldalon zárható rövid méretű zárbetét
belső forgatógombos = belülről forgatógombbal működik
> kulcsporil szerint lehet:vágott (fogazott), fúrtpontos (vízszintes kulcsvezetés)
> funkció szerint lehet:
általában 6 csapos zárbetétek különböző védelmi funkciókkal, MABISZ minősítéssel, kódkártyás másolásvédelemmel.
> védelmi funkciók szerint lehet:
fúrásvédelem, savazás elleni védelem, finomnyitás,- letapogatás elleni védelem, magkihúzás elleni védelem, vészfunkció ( ha az egyik oldalról a zárban maradt a kulcs, a másik oldalról ettől függetlenül nyitható a zárbetét)
Azonos kulcsnyitású lehetőség. (több zárat azonos kulccsal lehet nyitni)
Prémium zárbetét (felsőkategória tudásban és árban)
> kivitel szerint lehet:
nikkelezett, kétoldali betét, félbetét, belső forgatógombos zárbetét
kétoldali betét = szimmetrikus, aszimmetrikus
félbetét = csak egy oldalon zárható rövid méretű zárbetét
belső forgatógombos = belülről forgatógombbal működik
> kulcsporil szerint lehet:vágott (fogazott), fúrtpontos (vízszintes kulcsvezetés)
> funkció szerint:
általában 6, vagy ennél többcsapos zárbetétek különböző védelmi funkciókkal, MABISZ minősítéssel, védett kulcsprofil (kulcsmásolás csak kijelölt helyeken) kódkártyás másolásvédelemmel.
> védelmi funkciók szerint lehet:
fúrásvédelem, savazás elleni védelem, finomnyitás,- letapogatás elleni védelem, magkihúzás elleni védelem, törés elleni védelem, anti-bumping kulcsütéses technika elleni védelem, vészfunkció ( ha az egyik oldalról a zárban maradt a kulcs, a másik oldalról ettől függetlenül nyitható a zárbetét)Azonos kulcsnyitású lehetőség. (több zárat azonos kulccsal lehet nyitni)
Fő-vezérkulcsos rendszerek kialakításához alkalmazhatóak.
Gondolom sikerült még nagyobb káoszt okoznom azzal, hogy megismertük a zárbetétek jellemzőit, így első látásra végképp nem tudjuk, hogy milyet válasszunk.Még egy kicsit „nehezítem” a választást az alábbi fogalmak tisztázásával:Mi az, hogy vágott (fogazott), illetve fúrtpontos kulcsprofil?
A vágott (fogazott) kulcsprofil az útóbbi években lett divatos kulcskialakítási forma. Úgy megtalálható az egyszerű, mint a prémiumkategóriájú zárbetéteknél. A kulcsot függőlegesen helyezzük a zárba.
Biztonságtechnikailag teljesen megbízható, magasabb kategóriáknál egyedi kulcsprofilok, esetenként szabadalmilag védett kulcsprofilok teszik megbízhatóvá, biztonságossá . (Nyerskulcs kereskedelmi forgalomban nem kapható, a kulcsmásolás csak kijelölt szakszervizben lehetséges, kizárólag kódkártya bemutatásával, ezáltal garantált az illetéktelen hozzáférés.)Megbízhatóságát bizonyítja, hogy fő- vezérkulcsos rendszerekhez is alkalmazzák.
A fúrtpontos kulcsprofil években lett divatos az utóbbi kulcskialakítási forma, biztonságtechnikailag nincs jelentős eltérés a hagyományos vágott kulcsprofilhoz képest. Szintén megtalálható úgy az egyszerű, mint a prémiumkategóriájú zárbetéteknél. A kulcsot vízszintesen helyezzük a zárba, tetszés szerinti pozícióban.
Biztonságtechnikailag teljesen megbízható, általában a finomnyitási módozatok ellen jobban véd. Magasabb kategóriáknál egyedi kulcsprofilok, esetenként szabadalmilag védett kulcsprofilok teszik megbízhatóvá, biztonságossá . (Nyerskulcs kereskedelmi forgalomban nem kapható, a kulcsmásolás csak kijelölt szakszervizben lehetséges, kizárólag kódkártya bemutatásával, ezáltal garantált az illetéktelen hozzáférés.)
Megbízhatóságát bizonyítja, hogy fő- vezérkulcsos rendszerekhez is alkalmazzák.
Kulcsok száma
Fontos szempont, hogy hány darab kulcsra van szükségünk.
Általában 3-5 kulccsal szokták gyárilag ellátni a zárbetéteket, ha ennél több kulcsra van szükségünk, akkor még másoltatnunk kell hozzá. Igyekezzünk az optimális darabszámot kialakítani, hiszen ha több kulcsunk van mint szükséges, nagyobb a valószínűsége, hogy elveszhet, vagy illetéktelenek kezébe kerül.Amennyiben olyan zárbetétet vásárolunk, amelyhez kódkártyát is kapunk, akkor arra nagyon figyelnünk kell, hogy a kódkártyát biztonságos, jó helyen tároljuk, mert, ha a későbbiekben kulcsmásolásra van szükségünk, akkor csak a kódkártya bemutatásával van erre lehetőségünk. A kódkártyás zárbetétek az illetéktelen kulcsmásolás ellen védenek, olyan zárbetétekhez adják, melynek kulcsprofilja védett, ami azt jelenti, hogy nyerskulcs kereskedelmi forgalomban nem kapható, csak a kijelölt helyeken lehet másolni.
FIGYELEM!
Sajnos elterjedt gyakorlat, hogy szinte minden típusú zárbetéthez adnak egy kártyát, mely nem minden esetben kódkártya, illetve nem valósítja meg a kódkártyás védelmet, mert amely zárbetéthez tartozik, annak kulcsa bárhol másolható, tekintettel arra, hogy nem védett a kulcsprofil, ezért mindenki aki kulcsmásolással foglalkozik hozzáférhet. Ezeket a „kódkártyákat” több forgalmazó megtévesztésből, illetve marketing (jobban eladható) okokból adják a zárbetét mellé. Érdeklődjön a forgalmazónál, vagy zárszaküzletben !
A fentiekben leírtak mind mind fontos információk ahhoz, hogy jól válasszunk !
Összefoglalva azt kell tudnunk, hogy mit akarunk megvédeni a kiválasztott zárbetéttel, milyen erősségű ajtóba szeretnénk beszerelni, milyen az ajtó mérete.